ZAPRASZAMY NA NOWĄ EDYCJĘ szkolenia:
Podstawowy kurs masażu stóp On Zon Su 按踵術 - starożytna chińska refleksologia stóp. Kurs dziewięcioczęściowy. Warszawa, XI 2024 - VI 2025 roku. Prowadzi Lada Malinakova.
Informacje i zapisy:
Lada Malinakova, Marian Nosal, komórka: 571245333; stacjonarny: 224785715, więcej…
ĆWICZENIA ONLINE: Qigong Jadeitowej Księżniczki ONLINE, ćwiczenia dla zdrowia i witalności. Środy i piątki 7:45-9:15 - Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
ĆWICZENIA ZDROWOTNE: Zajęcia ONLINE Qigong oraz Tai Chi, styl Chang San Feng we wtorki 19:00 i czwartki 19:30 Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
Szkoły i style w akupunkturze
Akupunktura współczesna jest systemem rozwijającym się w ciągu ostatnich kilku tysiącleci najpierw w Chinach, potem na ogromnych przestrzeniach Azji, a ostatnio na całym świecie. Rozwój akupunktury przebiegał w różnych krajach, w różnych strefach klimatycznych i w różnych społeczeństwach. Częstym zjawiskiem było utrzymywanie metod leczenia w tajemnicy.
Do dzisiaj zdarza się, nawet na Zachodzie, że wzorem chińskich lekarzy, traktujących swoją wiedzę jako własność rodziny, również specjaliści z Zachodu niechętnie dzielą się swoimi umiejętnościami.Z powodu tych historycznych zaszłości współczesna akupunktura funkcjonuje jako wiele szkół i kierunków, których jedyną wspólną cechą jest używanie igieł akupunkturowych w procesie leczenia.
Inną cechą wspólna dla większości (ale nie wszystkich) szkół i stylów akupunktury jest uznanie kilku klasycznych chińskich dzieł, jako podstawy teoretycznej w pracy klinicznej.
Za podstawowe dla akupunktury dzieła uważa się już od czasów starożytnej Klasycznej Medycyny Chińskiej następujace pozycje:
1) Huangdi Neijing
2) Ming Tang Jing
3) Zhen Jiu Jia Yi Jing
4) Nan jing
Współcześni eksperci w dziedzinie akupunktury cytują głównie dzieła 1) i 4).
Współczesne szkoły akupunktury różnią się między innymi:
1) bardziej lub mniej głębokim zrozumieniem klasyki
2) techniką pracy z igłami i innymi przyrządami
3) stopniem użycia teorii zachodniej medycyny w działaniach leczniczych
4) stopniem użycia nowych technologii, takich jak użycie elektropunktury, czy laseropunktury
5) linią przekazu wiedzy pochodzącą od wybitnych mistrzów akupunktury, bądź też brakiem takiej linii
Miedzy różnymi szkołami akupunktury nie ma nawet zgodności co do tak podstawowej kwestii, jak położenie punktów akupunkturowych w ciele człowieka.
W Chinach kontynentalnych dokonano takiej unifikacji dopiero w XX wieku, ale działania te zostały wymuszone przez centralne instytucje państwa i wielu tradycyjnych ekspertów nie do końca z nimi się zgadza.
Mimo tych różnic większość współczesnych stylów akupunktury dysponuje niezwykle skutecznymi metodami prewencji i leczenia, ponieważ pochodzą z jednego pnia i nie zatraciły do końca swojej siły i tradycji.
Dalej wymienię i opiszę krótko najbardziej znane style akupunktury współczesnej.
- Akupunktura Tradycyjnej Chińskiej Medycyny (Akupunktura TCM)
- Akupunktura Klasycznej Chińskiej Medycyny
- Akupunktura Taoistyczna
- Akupunktura Lingshu
- Akupunktura Pięciu Elementów
- Akupunktura Japońska
Koreańska Terapia Dłoni (KHT - Korean Hand Therapy)
Akupunktura Głowy (Scalp Therapy)
Nowa Akupunktura Czaszki Doktora Yamamoto (YNSA)
Akupunktura Stylu doktora Tunga
Laseroakupunktura
Elektroakupunktura
Akupunktura Ucha