ZAPRASZAMY NA NOWĄ EDYCJĘ szkolenia:
Podstawowy kurs masażu stóp On Zon Su 按踵術 - starożytna chińska refleksologia stóp. Kurs dziewięcioczęściowy. Warszawa, XI 2024 - VI 2025 roku. Prowadzi Lada Malinakova.
Informacje i zapisy:
Lada Malinakova, Marian Nosal, komórka: 571245333; stacjonarny: 224785715, więcej…
ĆWICZENIA ONLINE: Qigong Jadeitowej Księżniczki ONLINE, ćwiczenia dla zdrowia i witalności. Środy i piątki 7:45-9:15 - Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
ĆWICZENIA ZDROWOTNE: Zajęcia ONLINE Qigong oraz Tai Chi, styl Chang San Feng we wtorki 19:00 i czwartki 19:30 Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
POZYCJE NA CZAS SNU - Pozycja leżąca na lewym boku
Spanie na boku jest najbardziej zalecaną pozycją w czasie snu. Jest to jednak pozycja niesymetryczna, dlatego w czasie snu zmieniamy ją świadomie lub też instynktownie, nie budząc się i nawet o tym nie pamiętamy.
Kotka Misia śpiąca na lewym boku Fot. Marian Nosal |
Pozycja leżąca na lewym boku w porównaniu z pozycją na prawym boku jest bardziej korzystna dla Płuc, oddychania i przepływów Energii Qi, którymi zarządzają właśnie Płuca.
Nie jest natomiast zalecana osobom mającym problemy z sercem, trawieniem, czy kamieniami w pęcherzyku żółciowym.
W przypadku regularnego spania na boku należy zadbać, aby nie przeciążać kręgów szyjnych.
Jak zwykle polecam tak zwane "szwedzkie poduszki" z właściwie wyprofilowanym i wystającym brzegiem, odpowiednim do kształtu szyi.
W czasie snu kręgosłup powinien być prosty, ale z zachowaniem fizjologicznych wygięć.
Pozycja zwinięta "w kłębek" daje poczucie bezpieczeństwa, przyjmujemy ją też, gdy jest nam zimno, ale pamiętajmy, że zbyt długie i mocne zwinięcie ciała powoduje zastoje w przepływach Energii (Qi) i Krwi(Xue).
Przy mocnym zwinięciu ciała cierpi też kręgosłup.
Sczególnie osoby, które muszą spać zwinięte w kłębek, na przykład z powodu odczucia zimna, a mające problemy z dolnym odcinkiem kręgosłupa (takie okresowe problemy ma większość osób w starszym wieku) powinny zwracać uwagę na to, żeby miednica nie była zbyt długo i zbyt mocno podwinięta do przodu.
U takich osób nadmierne podwinięcie miednicy po wstaniu powoduje właśnie nasilenie bólów w dolnej części kręgosłupa.
Przyczyną powstania, czy nasilenia takich objawów jest oczywiście zablokowanie przepływu Qi właśnie w dolnej części kręgosłupa.
Problem może też dotyczyć innych odcinków kręgosłupa - szyjnego, czy piersiowego, ale szczególnie ma związek z lędźwiami, bo aby chronić naszą Qi życiową zawsze instynktownie podwijamy biodra.
Wiedzą o tym zarówno osoby praktykujące chińskie systemy ćwiczeń Qigong, Taichi i Neigong, gdzie robi się to świadomie ale też sportowcy, na przykład bokserzy, którzy uczą się takich pozycji w ramach nauki technik miękkiego poruszania się po ringu.
Podwinięcie bioder daje siłę, ale osobom wyluzowanym i wyćwiczonym, natomiast osoby sztywne mogą mieć z tym problem.
Wadą pozycji leżącej na lewym boku jest występowanie nacisków na narządy wewnętrzne położone z lewej strony ciała.
W razie odczuwania nacisku na narządy wewnętrzne z lewej strony ciała należy obrócić się i przyjąć inną pozycję, najlepiej na prawym boku.
W aspekcie psychiczno-energetycznym pozycja leżąca na lewym boku jest pozycją typu kobiecego, i może powodować pewien niepokój.
Wynika to również z tego, że lewa strona ciała w pewnych aspektach jest typu Yin.
Pamiętajmy też, ze nasz duch Shen, który jest poniekąd tożsamy z nami i naszymi stanami psychicznym, mieszka w Sercu.
Aby być w pełni swobodnym i prawidłowo wypełniającym swoje przeznaczenie człowiekiem powinniśmy pozostawiać w naszym Sercu miejsce, w którym Shen mógłby zamieszkać.
Zazwyczaj, kiedy mówimy o tym, mamy na myśli odpuszczenie nadmiernych emocji, uspokojenie się i wyciszenie, czyli aspekty duchowo-psychologiczne.
Jednak wydaje się, że również fizyczne odciążenie serca, które jest z lewej stronie ciała powoduje powiększenie tej przestrzeni Serca w której zamieszkuje duch Shen.
Dlatego, jeżeli poczujemy niepokój w czasie usypiania lub mamy niepokojące sny, to zmieńmy pozycję, tak aby nie ściskać lewej strony klatki piersiowej.
Marian Nosal
Warszawa, 23 III 2016 - 15 VII 2023
Ten tekst znajdziesz pod linkiem:
tradycyjnamedycynachinska.pl/zdrowy_sen/25_pozycja_lezaca_na_lewym_boku/index,pl.html